Oddenek kurkumy obsahuje asi 5 % éterického oleje, jehož hlavní složky jsou sabinen a felandren, a žluté barvivo kurkumin dávající barvu koření kari. V asijské medicíně se výtažky z kurkumovníku už po dlouhá staletí užívají jako profylaxe i lék proti rakovině.Rostlina má vynikající protizánětlivé účinky a prokázala se jako vynikající antioxidant.

Kari koření je velmi účinný přírodní mozkový doping, který zejména u starších lidí významně podporuje mozkové kognitivní funkce. Z kurkumy se vyrábí i žlutá škrobová moučka, někdy nazývaná koa, používaná k zahušťování rybích polévek i různých druhů jemných omáček. Kurkuma se pod kódem E-100 používá jako barvivo do potravin,např. v bezvaječných těstovinách,instantních polévkách, s rýží atd., k dosažení žluté barvy.

Hlavní farmakologicky účinnou látkou obsaženou v kurkumě je polyfenol kurkumin, jehož je v surové formě kurkumového prášku asi 3,14 %. Minimální léčivá dávka přitom činí 300 mg, obsažených zhruba ve dvou čajových lžičkách sušené kurkumy. Kurkumin se přitom špatně rozpouští ve vodě, podobně jako vit. A se váže na tuky,např. rostlinné oleje. Kurkuma jako kořeníje tedy vhodná při přípravě zdravé stravy. K léčbě a účinné prevenci před civilizačními chorobami je naproti tomu nutné používat extrakt, obsahující víceméně čistý kurkumin.

Při léčbě samotným kurkuminem se projevuje nepříjemný fakt – organizmus jej velmi neochotně vstřebává a mnohdy nepomohou ani megadávky obsahující 3–5 g kurkuminu.

Výzkumníci doporučují různá řešení, jako například společné užívání s lecitinem apod. Výrobci doplňků stravy se předhánějí v nabídkách řešících tento problém, nicméně k dispozici jsou jen jimi financované studie… Přidržíme-li se praktických výsledků podporovaných zkušenostmi získávanými mnoho set let, nabízí se jako velmi účinná možnost podávání kurkuminu společně s piperinem, extraktem z černého pepře. Piperin nepodporuje trávení kurkuminu, jak tvrdí některé „zdroje“, ale naopak – blokuje v těle enzymy trávící kurkumin, čímž napomáhá dlouhodobějšímu udržení jeho hladiny v organizmu. Dávka kurkuminu s piperinem má až 20× vyšší účinnost.

Výtažek z kurkumy mimo prokazatelné účinky při rakovině účinkuje jako:

  • detoxikační a omlazující prostředek očisty jater
  • prostředek pro snížení negativních účinků přebytku železa
  • brání předčasnému stárnutí
  • potlačuje deprese
  • snižuje riziko srdečních onemocnění
  • mocný protizánětlivý prostředek
  • prevence proti degenerativním onemocněním nervů
  • zvyšuje antioxidační kapacitu v celém těle
  • regeneruje mozkové buňky a zlepšuje kognitivní mozkové funkce

Vliv kurkuminu na živé buňky

Naše tělo obsahuje 10 až 13 trilionů buněk,z nichž dennodenně zanikne a je opět nahrazenopřes 100 miliard. Pokud ovšem vše funguje, jak má. Každá tělesná buňka je nositelem zakódovaného procesu tzv. apoptózy. Jde o programovou smrt buňky, proces spouštěný v případě poškození její DNK. Výjimku zde tvoří buňky rakovinové, jimž se daří apoptózu „vypnout“.

Co v tomto případě dokáže kurkumin?
Umí oživit program apoptózy u rakovinových buněk hned několika způsoby. A právě schopnost selektivně působit jen na rakovinové buňky je příčinou, proč ve srovnání s ním žádná chemoterapie či ozařování neobstojí. A aby toho nebylo málo, nejnovější výzkum vynesl na světlo ještě i další unikátní schopnost kurkuminu. Ukázalo se, že cíleně likviduje rakovinové kmenové buňky, které jsou hlavní příčinou tvorby metastáz.

Studie v Journal od Anticancer Research se věnuje podstatě působení polyfenolu kurkuminu obsaženému v kurkumě a jeho „sklonu“ působit výlučně na rakovinové buňky. Studie uvádí celkem osm dosud rozpoznaných molekulárních mechanismů, jejichž pomocí kurkumin rakovinové buňky eliminuje. Pomineme-li nulové vedlejší účinky kurkuminu na lidský organismus, o čemž si obě konvenční metody rovněž mohou nechat jen zdát, je působnost v rámci cíleného výběru kmenových buněk rakoviny, které přednostně „vraždí“, což je schopnost naprosto unikátní! Agresivita tohoto typu buněk, velmi odolných vůči chemoterapii i ozařování, a které jsou s vysokou pravděpodobností příčinou recidiv rakoviny a selhání konvenčních způsobů léčby, se nezřídka zvýší po chirurgickém zákroku, po němž se rozprostřou po celém těle. Uvedená studie nijak neupřesňuje princip selektivního výběru buněk, na něž kurkumin působí. Zdá se, že jeho působením trpí především buňky, které se velmi rychle množí. Toto je i cílem chemoterapií, ovšem s tím rozdílem, že chemoterapie nedělá rozdíl mezi normální, neškodnou, anebo zhoubnou rakovinovou buňkou. Hubí všechny bez výběru, včetně buněk tělesného imunitního systému.

Dostupné zdroje kurkuminu

Jako zdroj nouzové preventivní ochranylze jen doporučit užívání prášku z kurkumy nebo curry koření ve všech jídlech, kde je to jen možné. Co se týče léčby zánětů nebo doplňku kúry, zejména v případě, kdy bojujete s rakovinou prsu nebo leukémií, kde kurkumin vykazuje zcela nejvyšší účinnost, je na místě značná ostražitost. Na trhu jsou různé výrobky podporované řadou rozličných tvrzení.

Můžeme se setkat i s blatantními podvody, kdy nakoupíte tisícinásobně předražené koření ve formě gelových tablet… Firem nabízejících skutečně kvalitní produkt, čili účinný výtažek kurkumy – kurkumin – je jen hrstka. Nelze opomenout ani fakt, že ke správné směsi nezbytně patří i správný podíl piperinu zvyšujícího faktor působení kurkuminu v těle až 20×. Podíl Kurkumin: Piperin by měl být 10:1. Tedy deset dílů Kurkuminu na jeden díl piperinu.

Farmaceutický průmysl v současné době zadal několik studií za účelem zjistit, jak dalece může kurkumin „pomáhat při chemoterapiích“, především při použití 5-fluorouracilu. Použití tohoto toxického přípravku, jak ukázal kanadský výzkum, mnohonásobně a bez hororových vedlejších účinků předčí čaj s pampeliškového kořene nebo rozemletý kořen pampelišky v kapslích. Zdá se, že prostá kombinace odděleného užívání kurkuminu s piperinem a výtažku z kořene smetánky lékařské si dokáže poradit s většinou rakovin.

Způsoby užívání

Prevence:

Pokud se rozhodnete užívat kurkumin s piperinem a smetánku lékařskou jako prevenci, postupujte dle doporučení výrobců těchto , i když sám vím, že jakýkoliv „doplněk stravy“ je nutné brát v mnohem větších množstvích, než popisuje výrobce. Výrobci se tak většinou brání možným sporům při nepříznivých reakcích svých klientů na jejich doplněk stravy.

Léčba:

VŽDY než se pustíte do jakékoli léčby, vyhledejte znalého rozumného lékaře, u nějž budete pod kontrolou. K sledování pokroku při jakékoli léčbě je nezbytné sledovat některé životně důležité parametry, které se při samoléčbě nedají jen tak snadno uhlídat. Velmi důležitá je i životospráva, tu bylinky neřeší. Musíte snížit zátěž svého imunitního systému a nedodávat do těla další a další toxiny. To je kontraproduktivní. Žádná léčba se neobejde bez současné detoxikace organizmu, trosky odbouraných buněk a toxické odpady metabolismu musí z těla ven!

Jsme sice všichni lidé, ale člověk není stroj a psychosomatické nastavení našich těl není stejné. K určení správného dávkování léčiv je nezbytná zkušenost a v neposlední řadě schopnost sledovat a chápat, co nám chce sdělit naše tělo. Vzít si prášek za účelem potlačení bolesti nebo jiného příznaku, znamená odpojit kontrolku signalizující blížící se nebo už probíhající průšvih. Když se v autě rozsvítí kontrolka signalizující nedostatek oleje, prostě ho doplníte nebo necháte vyměnit. Jak byste ale nazvali mechanika, který by problém vyřešil prostým odpojením kontrolky? A ještě si za to nechal nehorázně zaplatit…

Doporučovaná dávka u každého léčiva je pouze orientační. Některé léky, i byliny, mají uvedenu horní mez, za níž je užívání už nebezpečné. Některé byliny obsahují mimo účinných látek i halucinogeny a toxiny, které ve větším množství poškozují zdraví. Spousta různých pokusů ale dokázala, že léčivé složky rostlin po odebrání těchto složek ztrácejí účinnost. Věc byla nakonec řešena tak, že se byliny tohoto druhu prostě ocitly na černé listině, bez ohledu na to, že se jimi lze otrávit nebo omámit jen v případě zneužití v nadměrném množství. Dávkování tedy udržujte v rámci návodů zkušených bylinkářů nebo výrobců a dávky navyšujte jen v případech, kdy víte, co děláte a jste pod pečlivou lékařskou kontrolou.

Nová Regena prosinec 2015/leden 2016
text: – GO –
foto: Shutterstock.com

Kurkumin a Piperin 120 tobolek

Kurkumin a Piperin 120 tobolek

V tobolkách je obsažen vysoký podíl kvalitního 95% Kurkuminu. Přidaný Piperin mnohonásobně umočňuje jeho mimořádné působení na lidský organismus.

490,00 Kč