Alternativně proti rakovině

Alternativně proti rakovině

Smetánka lékařská neboli pampeliška

Zaslala Milena Mikešová dne

Před lety jsem vyslechl zajímavé povídání jednoho brněnského známého.
Vyprávěl o svém dědovi, kterého ve věku asi padesáti let poslali onkologové domů s rakovinou slinivky a tím, že má ještě asi dva měsíce života, tak ať prý je s tráví s rodinou... Ten člověk byl ale bojovník. Vzpomněl si, že kdysi v mládí mu vesnická kořenářka, které pomáhal sbírat a vykopávat kořínky, povídala o až zázračných účincích pampelišky. Používala z ní všechno, od kořene přes květ až po listy. Připravovala čajovou směs „na játra, trávení, trudovitost, revma a vůbec". Mimo jiné ale zmínila, že ,,smetánka léčí cukr i zlou nemoc a boláky". Zastávala přesvědčení, že „Pánbůh všude nasadil bylinky, které pomáhají těm, kteří bydlí v místě jejich výskytu. Netřeba hledat na východě a v cizích zemích, máme tady všechno, co potřebujeme, jen to znát a najít," povídala.Ten člověk neměl co ztratit, a protože bylo jaro a všude plno pampelišek, rozhodl se pro radikální přístup - příštího půl roku nejedl nic jiného, než salát, syrovou zeleninu a hlavně pampelišky... Pil hodně výluhu ze strouhaného kořene, mladé listy neobsahující mléko používal jako salát; květy jedl jen tak, a navíc si z nich připravoval medem slazený sirup.Když se pán, který měl dávno nežít, nakonec na naléhání rodiny vypravil na kontrolu do nemocnice, udivení lékaři konstatovali , spontánní uzdravení", jako vždy, když nemohou najít nebo „ze zásady" od- mítají jiná, rozumnější vysvětlení... Ten muž pak žil ještě dlouho plným zdravým životem, a když zemřel, bylo mu hodně přes 80 let.

Na to vyprávění už jsem zapomněl, ale nedávno mi na internetu padl do oka článek zmiňující prakticky navlas stejný příběh: John di Carlo, 72letý onkologický pacient, podstoupil intenzivní léčbu agresivní chemoterapií. Neúspěšní lékaři ho pak poslali domů umřít v kruhu nejbližších. Zvolil poslední možnost a rozhodl se pro samoléčbu čajem z pampeliškového kořene. 0 4 měsíce později byl tento muž v remisi (ústupu rakoviny).

Zachránci, po nichž šlapem

Zatímco medicína ještě stále používá velmi lukrativní a zřídkakdy úspěšné toxické chemoterapie, šlapeme po kytce rostoucí všude, kterou se všemi prostředky sveřepě snažíme vypudit z našich kultivovaných trávníků. Pampeliška obecná (Taraxacum officinale), známá i pod názvem smetánka lékařská (slovensky: púpava lekárska), je jednou z nejrozšířenějších bylin v našem okolí. Mnozí vyhledávají exotické byliny nebo čaje nabízené za mnohdy nehorázné ceny. Přitom všechno, co potřebujeme, roste všude kolem nás, jen to znát a najít.

Čínští a indičtí lékaři, o jihoamerických šamanech nemluvě, mají vůči nám, civilizovaným Evropanům, obrovskou výhodu: jejich tisícileté zkušenosti s bylinami nebyly brutálně potlačeny fanatiky katolické církve. Obrovská spousta léčitelů a léčitelek byla brutálně povražděna v rámci proslulé direktivy Malleus maleficarum (Kladivo na čarodějnice). Na východě se to tak docela nepodařilo a bylinami se ve velkém rozsahu léčí. A vyléčí, čímž vzniká problém - brání to v odbytu jedovatých chemických sloučenin v pestrobarevných krabičkách, jimž se přezdívá „léky"...

Probouzející se věda

Tým výzkumníků – Pamela Ovadje, Caroline Hamm a Siyaram Pandey z Department of Chemistry and Biochemistry, University of Windsor, Windsor, Ontario, Canada, a Windsor Regional Cancer Centre, tamtéž, publikoval 17. února 2012 odbornou práci pod názvem Efficient Induction of Extrinsic Cell De- ath by Dandelion Root Extract in Human Chro- nic Myelomonocytic Leukemia (CMML) Cells [1] (Účinné odumírání cizích buněk v případech lidské chronické Myelomonocytické leukemie (CMML), navozené použitím extraktu z kořene pampelišky.

Výtah v úvodu článku uvádí:
Chronická myelomonocytická leukemie (CMML) je heterogenní onemocnění nejen nesnadno diagnostikovatelné a klasifikovatelné, ale také vysoce odolné vůči léčení. Dostupné formy terapie pro toto onemocnění nevykázaly významné efekty a u pacientů se vůči nim už brzy po jejich zahájení rychle vyvíjí resistence. Tyto okolnosti vedou k velmi špatné prognóze pozorované u pacientů s CMML, při střední délce přežití mezi 12 a 24 měsíci po rozpoznání nemoci. Tato studie se proto věnuje zhodnocení selektivního působení přírodního výtažku z kořenů pampelišky při přivození programovaného úmrtí u linií agresivních a rezistentních buněk CMML.

Jinak řečeno - skutečnost, že výtažek nebo čaj z pampeliškového kořene hubí mnohé rakovinové buňky, je už dlouho známá. Obsahuje látky, které v těle vybudí nebo zmnoží přítomnost látek spouštějících či obnovujících v mitochondriích rakovinových buněk apoptózu, programovanou smrt. Jde o mechanizmus spouštěný při opotřebení buňky, která se takto sama likviduje, spáchá sebevraždu a na jejím místě ji nahradí nová. V buňkách postižených rakovinou tato funkce ,,spí“ a to je příčina jejich zhoubného množení. Cílem zmíněného výzkumu bylo určit stupeň ohrožení ostatních, tedy zdravých buněk lidského těla.

Nebudu napínat - prokázalo se, že je nulový - kořen smetánky lékařské žádné vedlejší účinky nemá. A přitom staví do pozadí všechny zkoušené zdraví ničící vražedné chemoterapie. Obsah vysoce odborné a kontrolované práce kanadských výzkumnic by daleko přesáhl rámec článku, zájemci najdou odkaz na anglický originál v odkazech. Zde naleznete igrafy, mikroskopické záběry a další přesvědčivé důkazy. Odkazovaná stránka mimo jiné obsahuje i řadu dalších souvisejících odkazů.

Co staré bylinářky jen tušily

Pampeliška je přes široké léčebné použití velmi zanedbávána. Užívá se na různé stavy, zejména při poruchách trávicího a vylučovacího ústrojí. Je močopudná, podporuje tvorbu a vylučování žluči, potlačením poruch trávení a svými detoxikačními účinky brání sekundárním následkům poruch správného vylučování, jako jsou ekzémy, alergie, trudovitost a jiné přidružené ,radosti". To všechno je známé už stovky let a bylo vysledovatelné takříkajíc okem. Moderní výzkum ale ukazuje, že rozsah léčivých schopností smetánky lékařské je mnohem, mnohem větší.

Výtažek nebo čaj z kořene pampelišky působí na rakovinové buňky velmi rychle, účinky se projevují už po nemnoha hodinách. Na zdravé buňky žádné škodlivé účinky nemá, ostatně ani při jiném použití se o nich nikdy nehovořilo. Květy pampelišky obsahují mnoho vitamínů a minerálů jako vitamín B,, B,, B, vitamín C, železo, vápník, draslík, zinek, hořčík a kyselinu listovou. Například 55 gramů pampeliškových květů obsahuje cca 53 % minimální denní dávky vitamínu Ka denní dávku vit. A.

Pampeliškový čaj
Přibližně 1 až 2 čajové lžičky sušeného pomletého nebo jemně nastrouhaného čerstvého kořene spaříme 2,5 dl vroucí vody a necháme přibližně 15 minut odstát. Připravit se dá i studený výluh, nejlépe v dobré destilované vodě. Čaj se pije po několik měsíců 2 až 3 krát denně, pro lepší trávení nejlépe před jídlem a může být nahrazen také přímým užíváním kořene - například sušeným mletým kořenem pampelišky v tobolkách.

Dobrým doplňkem může být salát z mladých pampeliškových listů, které ještě neobsahují větší množství hořčiny. Obohatí i běžně připravované saláty a našemu trávení určitě neuškodí.

A ještě jeden poznatek: u pokusných zvířat, kterým byl podáván vodný roztok kořene pampelišky, se nepodařilo vybudit rakovinu známým a užívaným způsobem...
Jinými slovy - užívání s největší pravděpodobností působí profylakticky, tedy jako velmi účinná prevence!

Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmdarticles/PMC281857/(CMML)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22647733 (pankreas)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21234313 (melanom)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20849941 (leukémie)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18425335 (rakovina prsu a prostaty)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10408234 (prevence)

text: - GO -.
foto: Shutterstock.com

zdroj: Nová Regena

Pampeliška lékařská - bylinná tinktura 2x50ml

Pampeliška lékařská - bylinná tinktura 2x50ml

Pampeliška je osvědčeným přírodním zdrojem antioxidantů. To jsou látky, které chrání celý náš organismus před reaktivními volnými radikály a vznikem tzv. oxidačního stresu. Tinktura slouží jako výborná pročišťovací kúra pro játra a ledviny. Pomáhá zbavovat tělo toxinů, snižuje hladinu cukru, cholesterolu a krevního tlaku.

Vyhledává se...